Na tej stronie postaramy się odpowiedzieć na większość pytań, jakie powtarzają się podczas rozmowy z Klientami na temat ocieplania pianką. Sprawy dotyczą pianek otwarto-komórkowych jak i zamknęto-koórkowych. Jeżeli będą pojawiać się nowe pytania dotyczące tej technologii, to postaramy się uzupełniać stronę.
Czy pianka poliuretanowa jest bezpieczna?
Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób ten temat jest niezwykle interesujący. Na różnych filmach i zdjęciach widzimy operatora, który wykonuje natrysk, a który wyposażony jest w maskę, często z dopływem powietrza z zewnątrz. Jak to się ma do tej opinii, że pianka nie jest szkodliwa. Pianka poliuretanowa podczas produkcji wydziela zapach, który po zastygnięciu ustępuje. Pianki niektórych producentów są pod tym względem łagodniejsze, przy innych zapach jest bardziej intensywny. Również z tego powodu staramy się promować pianki firmy Synthesia, jest to produkt, który nie ma tak intensywnego zapachu, a po wykonaniu natrysku izolacja jest bezzapachowa. Musimy też wiedzieć, że podczas natrysku panują dość wysokie temperatury, a doprowadzenie chłodnego powietrza z zewnątrz po prostu ułatwia prace, organizm mniej się męczy przy pracy. Należy również brać pod uwagę możliwość przedostania się drobinek materiału do układu oddechowego. Jeżeli przyjmiemy, że pianka rozrasta się x100 to taka niewielka kropelka w drogach oddechowych może wyrządzić poważne szkody.
Pod względem użytkowym pianki poliuretanowe są abolutnie bezpieczne, nie pylą, nie wywołują alergii, są fizjologicznie obojętne. Warto również przeczytać więcej na ten temat na firmowym blogu: Czy pianka PUR jest szkodliwa?
Jak przygotować poddasze do ocieplenia pianką?
Ważną rzeczą w ociepleniu poddaszy pianką PUR jest to, że izolacja taka nie ma takich mistków termicznych jak w innych przypadkach. Natryskują piankę tworzymy jednolitą, zwartą izolacje, ale żeby zachować te właściwości nie powinniśmy po natrysku robić niej otworów np. pod mocowanie wieszaków. Tą czynność należy wykonać przed natryskiem. Nie powinniśmy jednak montować całego stależa pod zabudowę - taki stelaż będzie zdecydowanie utrudniał pracę operatorowi przy natrysku, a dotarcie z materiałem w każde miejsce może być trudniejsze. Częste przerywanie pracy pistoletu natryskowego również wpłynie źle na równość warstwy pianki.
Jaka grubość pianki do ocieplenia poddasza jest najlepsza?
Strona w budowie.